Prijeđi na sadržaj

Morska voda

Izvor: Wikipedija
Morska voda

Morska voda je voda iz mora ili oceana. U prosjeku voda u svjetskim oceanima ima salinitet od ~35‰ (promila). To znači da na svaku litru (1000 mL) morske vode dolazi 35 grama različitih soli (uglavnom, ali ne u potpunosti natrijevog klorida) rastvorenih u njoj. To se može opisati kao 0,6 M NaCl ili 0,6 mol·L-1 (ako je salinitet isključivo posljedica NaCl, što obično nije slučaj).

Iako većina morske vode u oceanima ima salinitet od oko 35‰, salinitet nije svuda isti. Najmanje slano more na svijetu se nalazi u istočnim dijelovima Finskog zaljeva i u sjevernom dijelu Botničkog zaljeva. Oni pripadaju Baltičkom moru. Najslanije otvoreno more je Crveno more, gdje visoke temperature i ograničena cirkulaciju rezultiraju u visokoj stopi isparavanja. Ono isto takom ima relativno mali prinos svježe vode iz rijeka. Salinitet u izoliranim morima i slanim jezerima (npr. Mrtvo more) je daleko veći.

Gustoća morske vode je između 1020 i 1030 kg·m-3. Morska voda je gušća od slatke vode, jer rastvorene soli dodaju masu bez znatnog uvećanja obujma. Gustoća čiste vode je 1.0 g/ml na 4 °C. Točka ledišta morske vode se snižava s porastom koncentracije soli. Pri tipičnom salinitetu ona se smrzava na oko -2 °C.[1] Najhladnija morska voda (u tekućem stanju) je bila zabilježena 2010. u struji ispod Antarktičkog ledenjaka, i iznosila je -2.6 °C.[2] Brzina zvuka u morskoj vodi je 1500 m·s-1.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. U.S. Office of Naval Research Ocean, Water: Temperature. Inačica izvorne stranice arhivirana 12. prosinca 2007. Pristupljeno 4. kolovoza 2015.
  2. Sylte, Gudrun Urd. 24. svibnja 2010. Den aller kaldaste havstraumen. forskning.no (norveški). Inačica izvorne stranice arhivirana 6. ožujka 2012. Pristupljeno 4. kolovoza 2015.

Vanjske poveznice

[uredi | uredi kôd]
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Logotip Zajedničkog poslužitelja
Zajednički poslužitelj ima još gradiva o temi Morska voda